Odwaga
i pojednanie

Utrata domu

  • Przesunięcie granic Polski na zachód
    Po II Wojnie Światowej granice w Europie Środkowej i Wschodniej zostały przesunięte. Decyzję tę podjęły zwycięskie mocarstwa (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Związek Radziecki) podczas konferencji w Jałcie i Poczdamie, przy czym to Związek Radziecki miał na nią duży wpływ. Tereny na wschodzie Polski przypadły Związkowi Radzieckiemu, Polska zaś otrzymała prawie wszystkie niemieckie ziemie na wschód od Odry i Nysy Łużyckiej. Około 12 milionów Niemców musiało opuścić swoje rodzinne strony należące już do Polski lub po ucieczce przed Armią Czerwoną nie mogło wrócić do domu, kilkaset tysięcy ludzi zginęło. Od 1946 roku około 1,1 miliona Polaków musiało opuścić dawne wschodnie tereny Polski. Niektórzy z nich trafili na ziemie poniemieckie. Przybyli tam także Polacy deportowani podczas wojny na Syberię, którzy nie mogli powrócić na swoje tereny należące już do Związku Radzieckiego.
    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/71/Westverschiebung.Polens.gif

    Von T.M. - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32074576

     
  • Przesiedlenia ludności na Dolnym Śląsku

    Także Dolny Śląsk był terenem, który po Konferencji poczdamskiej latem 1945 roku przypadł Polsce. Już od jesieni 1944 roku Niemcy uciekali z tych terenów na zachód przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Wtedy obserwowano również przypadki samowolnego wypędzenia ludności niemieckiej przez polską milicję czy wojsko. Po przybyciu Polaków ze wschodu nasiliły się problemy związane z sytuacją mieszkaniową i zaopatrzeniem. Systematyczne przesiedlenia niemieckiej ludności, przede wszystkim do radzieckiej lub brytyjskiej strefy okupacyjnej, miały miejsce dopiero na przełomie 1946 roku, równolegle do przymusowych przesiedleń Polaków, którzy musieli opuścić dawne tereny polskie na wschodzie. Zarówno Polacy, jak i Niemcy nie mieli większego wpływu na to, gdzie ostatecznie trafiali.

  • Kreisau staje się Krzyżową

    Przed zakończeniem wojny wielu mieszkańców Kreisau uciekło na południe ze strachu przed zbliżającym się frontem. Działania wojenne oszczędziły wioskę, dlatego jej mieszkańcy wkrótce wrócili do swoich domów. W maju 1946 roku nastąpiły przymusowe wysiedlenia niemieckiej ludności z Krzyżowej. Większość tych ludzi trafiła do radzieckiej lub brytyjskiej strefy okupacyjnej.
     „Większość mówiła: Tak, po kilku latach na pewno znów wrócimy. Nikt wtedy nie przypuszczał, że ostatecznie stanie się inaczej.” (Pani P. z Kreisau)*

    *Źródło: Doyé, S., Hilker U.: Alltag in Kreisau/Krzyżowa. Fragen an Polen und Deutsche.
Słownik
Komentarze

Twój komentarz