Odwaga
i pojednanie

Niezgoda

  • Opór wobec zbliżenia się Polaków i Niemców

    Także dwadzieścia lat po zakończeniu II Wojny Światowej zbliżenie między Polakami a Niemcami zarówno na płaszczyźnie państwowej, jak i społecznej, nie było czymś oczywistym, a droga do polsko-niemieckiego pojednania nadal nie była prosta. „Memorandum Wschodnie” Kościoła ewangelickiego, list biskupów polskich do niemieckich (1965) oraz uklęknięcie Willego Brandta (1970) przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie spotkały się z wielką krytyką w RFN, jak również w Polsce. W RFN uznanie granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej pozostawało kwestią sporną, również  dlatego, iż obawiano się, że wraz z uznaniem tej granicy uznana zostanie również NRD. W Polsce list polskich biskupów był mocno krytykowany, gdyż był sprzeczny komunistyczną propagandą antyniemiecką.
    Dyskusje te zakończono dopiero w 1972 roku wraz z ratyfikacją Układu PRL-RFN, obejmującego uznanie granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej oraz z utworzeniem przez papieża Pawła VI polskich diecezji na dawnych ziemiach niemieckich.

  • „Trybuna Ludu”

    „Trybuna Ludu” była największym dziennikiem komunistycznej Polski oraz oficjalną gazetą Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). Została założona w 1948 roku i ukazywała się aż do upadku komunizmu w Polsce. Będąc swoistą tubą partii krytykowała polsko-niemieckie zbliżenie zapoczątkowane z inicjatywy polskich biskupów oraz komentowała je takimi nagłówkami, jak np. „Oburzenie i protesty społeczeństwa polskiego po ‘orędziu’ biskupów”.
    Pod koniec lat 80. XX wieku „Trybuna Ludu” osiągnęła swój najwyższy nakład w wysokości 1,9 mln drukowanych egzemplarzy. Jej ostatnie wydanie ukazało się w styczniu 1990 roku. Zaledwie dwa miesiące później rozpoczęto wydawanie jej następczyni - „Trybuny”. Jako że gazeta ta nigdy nie pozbyła się swej reputacji, jako gazety partyjnej, jej nakład był niewielki. Ostatni jej numer ukazał się w grudniu 2009 roku.

  • Plakat propagandowy skierowany przeciwko listowi biskupów polskich do niemieckich

    Niniejszy plakat propagandowy został opublikowany w 1966 roku przez Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej we Wrocławiu i był reakcją na list biskupów polskich do niemieckich. Pokazywał warszawską syrenkę – waleczną patronkę miasta – w 1945 roku, częściowo zniszczoną, bez miecza i tarczy, które to zgodnie z legendą służyły jej do obrony miasta. W tle plakatu widać Warszawę niszczoną podczas II Wojny Światowej przez wojska Wehrmachtu. W górnej części plakatu zamieszczono cytat z listu biskupów: „…wybaczamy i prosimy o wybaczenie.” A po lewej stronie na czerwonym tle widniał napis: „Zbrodnie przeciwko ludzkości dokonane na ludności polskiej nie mogą zostać ani wybaczone ani zapomniane.”

Słownik
Komentarze

Twój komentarz