Odwaga
i pojednanie

Akcja Paczkowa

  • Paczki wysyłane z RFN do Polski

    Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku oraz wskutek dramatycznego pogorszenia się sytuacji zaopatrzeniowej w Polsce uruchomiona została wielka fala pomocy humanitarnej na całym świecie. Pierwsze wsparcie z RFN ze strony organizacji dobroczynnych, samorządów miast, wspólnot kościelnych, gmin i osób prywatnych dotarło do Polski już pod koniec 1980 roku. Wysyłali oni paczki z produktami spożywczymi, ubraniami i lekami, organizowali transporty pomocowe oraz zbierali darowizny. Do Polski z RFN wysłano łącznie 30 milionów paczek - z żadnego innego kraju nie wysłano ich aż tak wiele. Swoim wystąpieniem w Bundestagu rząd RFN wsparł niniejszą akcję, namawiając do solidarności z Polską. Poza tym w 1982 roku wprowadzono czasowe zwolnienie z opłat pocztowych dla paczek wysyłanych do Polski. Duża fala wsparcia utrzymywała się do 1984 roku, jednak także później niektóre osoby nadal wysyłały regularne paczki do Polski.

  • Paczki wysyłane z NRD do Polski

    Paczki do Polski wysyłano także z NRD, nawet jeśli miało to miejsce w mniejszym zakresie. W NRD m.in. w szkołach zachęcano do przekazywania darowizn. 18 grudnia 1981 roku rząd NRD zapowiedział pomoc dla Polski realizowaną m.in. przez Czerwony Krzyż i Pomoc dla Dzieci Polski Ludowej (niem. Hilfe für die Kinder Volkspolens). Otwarto specjalne konto (Konto 555), na którym gromadzono zebrane środki. Z inicjatywami pomocy wyszły także różne organizacje, jak np. Wolna Niemiecka Młodzież (niem. Freie Deutsche Jugend) czy organizacja pionierów „Ernst Thölmann”, które w 1981 roku wysłały do Polski ponad 2,5 miliona paczek bożonarodzeniowych. Poza tym organizowano wiele niezależnych akcji pomocowych, przede wszystkim z inicjatywy kościoła.
    Większość społeczeństwa wspierała niniejsze akcje, jednak gdzieniegdzie można było dostrzec także istnienie uprzedzeń. Dla Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (niem. SED) akcje te były znakiem solidarności z komunistyczną władzą w Polsce, z generałem Jaruzelskim, a nie z polskim społeczeństwem. Akcja paczkowa w NRD była nadzorowana przez funkcjonariuszy Stasi.

  • Wpływ akcji paczkowej na stosunki polsko-niemieckie

    Akcja paczkowa stanowi ważny krok na drodze zbliżenia się Polaków i Niemców. Dla wielu mieszkańców Polski i Niemiec wydarzenie to stanowiło pierwszą okazję do poznania kogoś z drugiego kraju. Poza bezpośrednią pomocą dla Polski akcja ta doprowadziła do nawiązania przez wielu Polaków i Niemców osobistych kontaktów. Wielu Polaków po raz pierwszy poznało Niemców jako gotowych do pomocy i solidarnych sąsiadów, co w znaczący sposób przyczyniło się do redukcji uprzedzeń. Liczne polskie i niemieckie organizacje nawiązały wtedy partnerstwa. Te prywatne i instytucjonalne relacje istnieją po części po dzień dzisiejszy i są ważnym filarem polsko-niemieckiego porozumienia.

     

Słownik
Komentarze

Twój komentarz