Odwaga
i pojednanie

Po zakończeniu II wojny światowej relacje polsko-niemieckie były bardzo napięte. Wciąż żywa była pamięć o niemieckiej okupacji Polski w okresie wojny, obozach zagłady na terenie Polski, Holokauście i przesunięciu granic, które zakończyło się  wypędzeniem z domów milionów Polaków i Niemców.
Mimo trudnej przeszłości, przez wiele lat po wojnie, dochodziło do licznych inicjatyw obywatelskich w Niemczech Zachodnich i Wschodnich oraz w Polsce, które miały na celu zbliżenie obu narodów. Kulminacją tych działań była Msza Pojednania w Krzyżowej, która zapoczątkowała nowy rozdział w relacjach Polski i Niemiec.
Ten wieloletni proces polsko-niemieckiego pojednania został upamiętniony poprzez wystawę plenerową „Odwaga i pojednanie”. Została ona zrealizowana przez Fundację „Krzyżową” dla Porozumienia Europejskiego oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie. Kuratorami ekspozycji są:  Waldemar Czachur i Kazimierz Wóycicki.
Wystawa została otwarta z okazji 25. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej w listopadzie 2014 r. W uroczystej inauguracji wzięły udział kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premier Polski – Ewa Kopacz.

Ekspozycja jest czynna codziennie.