Odwaga
i pojednanie

Początek II wojny światowej

  • Kiedy wybuchła II Wojna Światowa?

    Rankiem 1 września 1939 roku Rzesza Niemiecka napadła na Polskę. Dla Polski i Niemiec atak ten wyznacza datę rozpoczęcia II Wojny Światowej. Do tej pory inne europejskie mocarstwa godziły się na ekspansje narodowych socjalistów, w tym momencie nastąpił jednak punkt zwrotny. W marcu 1939 roku Francja i Wielka Brytania obiecały Polsce wsparcie na wypadek wojny. Wskutek niemieckiej napaści na Polskę oba te kraje wypowiedziały III Rzeszy wojnę. 17 września 1939 roku Związek Radziecki dokonał ustalonej z III Rzeszą okupacji na Polskę od wschodu. Większość ludzi w Rosji postrzega jednak dopiero 22 czerwca 1941 roku jako początek II Wojny Światowej, czyli dzień, w którym Niemcy zaatakowały Związek Radziecki, zaś Amerykanie - atak Japończyków na Pearl Harbour w 1941 roku.

  • Jakie inne daty mają ścisły związek z wybuchem II Wojny Światowej?

    Poza wymienionymi na wystawie datami można wyszczególnić jeszcze kilka innych wydarzeń mających wpływ na początek II Wojny Światowej.
    12 marca 1938 roku wojska Wehrmachtu wkroczyły do Austrii, temu wydarzeniu nie towarzyszyły żadne walki. Zaledwie kilka dni później Austria została na mocy ustawy ogłoszona częścią Rzeszy Niemieckiej. Nawet jeśli wiele osób (prawdopodobnie większość ludzi żyjących wtedy w Austrii) popierało niniejszą zmianę, dzień 12 marca 1938 roku pozostaje datą pierwszego wejścia Wehrmachtu na terytorium innego państwa.
    24 sierpnia 1939 roku to data podpisania paktu Hitler-Stalin, zwanego również paktem Ribbentrop-Mołotow od nazwisk jego sygnatariuszy. Umowa ta zawarta pomiędzy III Rzeszą a Związkiem Radzieckim praktycznie wyeliminowała dla Niemiec ryzyko prowadzenia wojny na dwóch frontach, co ułatwiło decyzję o napaści na Polskę, szczególnie że na mocy tego tajnego protokołu dodatkowego rozwiązano także ewentualny konflikt o tereny wpływów Związku Radzieckiego i Niemiec w Europie Środkowo-Wschodniej.
    Dla basenu Oceanu Spokojnego II Wojna Światowa zaczęła się już w lipcu 1937 roku, gdy Japończycy zaatakowali Chiny.

  • Kto słyszał o Wieluniu?

    Niemiecki ostrzał Westerplatte uchodzi w ogólnym przekonaniu za pierwsze działania wojenne podczas II Wojny Światowej. Mało kto wie, że w tym samym czasie Niemcy zbombardowały leżące 100 km na wschód od Wrocławia miasteczko Wieluń. We wrześniu 1939 roku 29 bombowców nurkujących zrzuciło w trzech seriach nalotów na jeszcze śpiące miasto 380 bomb, zabijając 1200 ludzi. Miasto to nie było w żaden sposób uzbrojone, stąd też jego zbombardowanie jest uznawane za zbrodnię wojenną. Taki początek wojny od razu uwidocznił także okrucieństwo, z jakim Niemcy prowadziły wojnę. Przez wiele lat nie chciano pamiętać o  Wieluniu jako o miejscu polskiej pamięci historycznej, gdyż nie było to miejsce, w którym polscy żołnierze stoczyli heroiczną walkę.
    Również w niemieckiej pamięci zbiorowej Wieluń nie zajmuje żadnego miejsca i miasto to po dzień dzisiejszy czeka na wizytę jakiegoś niemieckiego polityka.

Słownik
Komentarze

Twój komentarz